Zapis windykacyjny

W dniu 15 października 2011 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się konferencja szkoleniowa notariuszy łódzkiej Izby. W części drugiej konferencji prof. dr hab. Paweł Księżak przedstawił novum w polskim prawie – zapis windykacyjny.

Między innymi szczegółowo omówiony został zakres zastosowania art. 961 Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że:

Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.”.

Z powyższego zapisu wynika, że zapisobierca windykacyjny może nabyć przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek. Z takiej redakcji przepisu wynika, że taki zapisobierca może zostać uznany za spadkobiercę powołanego do całego spadku tylko “w razie wątpliwości”.

Szczególne zainteresowanie wzbudziło zakwalifikowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych do kategorii zbywalnych praw majątkowych, ze względu na istniejącą wierzytelność posiadacza rachunku wobec banku wynikającą z zawartej umowy rachunku bankowego.
Z poglądem tym należy się zgodzić. Odmienny pogląd prezentuje prof. Elżbieta Skowrońska-Bocian, według której przedmiotem zapisu windykacyjnego, odmiennie niż zapisu zwykłego, nie może być oznaczona kwota pieniędzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii prawo spadkowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>