Potwierdzenie praw do spadku u notariusza – akt poświadczenia dziedziczenia

Nabycie spadku można stwierdzić w sądzie lub u notariusza. W pierwszym przypadku – sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w drugim – notariusz przygotowuje akt poświadczenia dziedziczenia.

W celu przeprowadzenia postępowania spadkowego u notariusza należy przygotować następujące dokumenty:
- odpis skrócony aktu zgonu
- odpis skrócony aktu małżeństwa zmarłego, w przypadku gdy w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim
- odpisy skrócone aktów urodzenia spadkobierców, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, które zmieniły nazwiska – odpis skrócony aktu małżeństwa
- oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (jeżeli zostały złożone)
- wszystkie testamenty sporządzone przez zmarłego (testamenty sporządzone własnoręcznie, testamenty sporządzone przez notariusza), w tym testamenty odwołane
- informację o numerze PESEL zmarłego (informacja taka wydawana jest nieodpłatnie przez urząd miasta lub “przecięty” dowód osobisty zmarłego).

W przypadku, gdy zmarły sporządził testament należy okazać taki dokument w kancelarii notarialnej.

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzany jest w obecności wszystkich osób, które dziedziczą spadek zarówno na podstawie ustawy, jak i na podstawie testamentu.

W celu przeprowadzenie postępowania spadkowego u notariusza, osoba która jest powołana do dziedziczenia musi pojawić się osobiście w kancelarii notarialnej. W tym przypadku nie ma możliwości działania przez pełnomocnika.

Jeżeli spadek dziedziczą małoletnie dzieci, wówczas w postępowaniu spadkowym przeprowadzanym przez notariusza reprezentuje je rodzic (przedstawiciel ustawowy).

Jeżeli od chwili śmierci zmarłego nie upłynęło 6 miesięcy, wówczas spadkobiercy składają oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po zmarłym.

http://www.lodz-notariusz.com/kontakt.php

Opublikowano prawo spadkowe | Otagowano , | Skomentuj

Dzień Otwarty Notariatu 2011 – bezpłatnie udzielane informacje o majątku rodziny i jego bezpieczeństwie

26 listopada 2011 roku odbędzie się po raz kolejny „Dzień Otwarty Notariatu”. Każda osoba zainteresowana będzie mogła porozmawiać z notariuszem o majątku rodziny i jego bezpieczeństwie. Udzielane bezpłatnie informacje będą dotyczyć majątku rodzinnego, w szczególności dowiedzą się Państwo o ustrojach majątkowych małżeńskich oraz zasadach dotyczących dziedziczenia.

Krajowa Rada Notarialna przygotowała specjalne broszury, pomagające uporządkować Państwa wiedzę o posiadanym majątku. Informacje dostępne są na stronie

http://www.inwl.pl/dodatkowe/don2011.htm

W Łodzi notariusze dyżurować będą w siedzibie Izby Notarialnej w Łodzi przy ulicy Narutowicza 119 a.
Zaczynamy o godzinie 9:00.

Opublikowano Uncategorized | Skomentuj

Zapis windykacyjny

W dniu 15 października 2011 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się konferencja szkoleniowa notariuszy łódzkiej Izby. W części drugiej konferencji prof. dr hab. Paweł Księżak przedstawił novum w polskim prawie – zapis windykacyjny.

Między innymi szczegółowo omówiony został zakres zastosowania art. 961 Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że:

Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.”.

Z powyższego zapisu wynika, że zapisobierca windykacyjny może nabyć przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek. Z takiej redakcji przepisu wynika, że taki zapisobierca może zostać uznany za spadkobiercę powołanego do całego spadku tylko “w razie wątpliwości”.

Szczególne zainteresowanie wzbudziło zakwalifikowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych do kategorii zbywalnych praw majątkowych, ze względu na istniejącą wierzytelność posiadacza rachunku wobec banku wynikającą z zawartej umowy rachunku bankowego.
Z poglądem tym należy się zgodzić. Odmienny pogląd prezentuje prof. Elżbieta Skowrońska-Bocian, według której przedmiotem zapisu windykacyjnego, odmiennie niż zapisu zwykłego, nie może być oznaczona kwota pieniędzy.

Opublikowano prawo spadkowe | Otagowano , | Skomentuj

Dowód w sprawie o nielegalne wykorzystanie tekstów, zdjęć lub grafik

W jaki sposób dochodzi do naruszenia praw autorskich?

Często zadają Państwo pytania związane z ochroną praw autorskich publikacji udostępnianych na stronach internetowych lub przygotowanych w formie papierowej. W ostatnich latach pojawiły się problemy związane z kopiowaniem i bezprawnym wykorzystaniem Państwa dorobku. Najczęściej dochodzi do nielegalnego wykorzystania tekstów, zdjęć lub grafik.

Czy przygotowanie protokołu z otwarcia strony internetowej lub poświadczenie daty okazania dokumentu wpłynie na ochronę Państwa praw autorskich?

Sporządzenie przez notariusza protokołu z otwarcia strony internetowej może wpłynąć na skuteczniejszą ochronę prawną dzieł w Internecie. Tak przygotowany protokół z otwarcia strony internetowej może ułatwić proces dochodzenia praw autorskich do splagiatowanych materiałów.

W przypadku dokumentu przygotowanego w formie papierowej istnieje możliwość poświadczenia daty okazania dokumentu (tzw. „data pewna”).

Opublikowano dowód, kradzież | Otagowano | Skomentuj

Notarialny Rejestr Testamentów

Od dnia 05 października 2011 roku zostanie uruchomiony Notarialny Rejestr Testamentów. Przedmiotem rejestracji będzie testament sporządzony w formie aktu notarialnego oraz testament własnoręczny, jeżeli jest przechowywany przez notariusza. W praktyce najczęściej pojawiać się będą testamenty w formie aktu notarialnego. Testamenty własnoręczne rzadko składane są w kancelariach notarialnych na przechowanie.

Notariusz rejestruje testament wyłącznie na wniosek testatora. Wniosek taki powinien zostać złożony w następujący sposób:
- bezpośrednio w testamencie notarialnym,
- w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie,
- w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny, dotychczas niezarejestrowany lub testament własnoręczny, przechowywany już przez notariusza, który ma go zarejestrować.

Notarialny Rejestr Testamentów umożliwi uzyskanie informacji o zarejestrowanych w Rejestrze testamentach określonego testatora lub o braku takich testamentów. Informacje takie będzie można otrzymać wyłącznie za pośrednictwem notariusza. Każdy, kto przedstawi notariuszowi odpis aktu zgonu lub inny dokument, z którego wynika, że testator nie żyje, a także testator za swojego życia może wystąpić o uzyskanie informacji o zarejestrowanym testamencie Z przebiegu czynności dokonanych w związku z poszukiwaniem informacji notariusz sporządza protokół, o którym mowa w art. 104 §3 Prawa o notariacie.

Notarialny Rejestr Testamentów nie jest dostępny dla wszystkich obywateli. Wpis w Rejestrze pozostanie niejawny za życia testatora. Dostęp do Notarialnego Rejestru Testamentów mają jedynie notariusze, którzy przy dokonywaniu wpisów w tym Rejestrze i uzyskiwaniu zamieszczonych w nim informacji posługują się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Opublikowano podatek od spadków i darowizn | Otagowano , , | Skomentuj

Zapis windykacyjny

W dniu 23 października 2011 roku wchodzą w życie przepisy Kodeksu cywilnego, które umożliwiają rozporządzenie konkretną rzeczą zgodnie z wolą spadkodawcy.

Ustawodawca rozszerzył katalog czynności, które można dokonać w testamencie. Osoba sporządzająca testament w formie aktu notarialnego może ustanowić tzw. zapis windykacyjny. Zgodnie z art. 981[1] Kodeksu cywilnego w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Ustawodawca szczegółowo opisał przedmiot zapisu windykacyjnego, którymi mogą być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości,
2) zbywalne prawo majątkowe,
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

W testamencie notarialnym należy podać szczegółowe dane osób, które otrzymają zapis oraz opisać przedmiot zapisu. Testator może rozporządzać ruchomościami (np. obrazami, książkami i innymi rzeczami, które muszą być precyzyjnie opisane) oraz nieruchomościami, prawem użytkowania wieczystego i spółdzielczymi własnościowymi prawami do lokali. Nie można uczynić przedmiotem zapisu windykacyjnego oznaczonej kwoty pieniężnej. Przedmiotem zapisu może być ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności. Wymienione ograniczone prawa rzeczowe powstają w chwili otwarcia spadku i od tej chwili zapisobierca windykacyjny może wykonywać uprawnienia składające się na treść tych praw.

Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia stanowi podstawę wpisu prawa własności w księgach wieczystych.

Stosownie do z art. 981[2] Kodeksu cywilnego zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.

Opublikowano prawo spadkowe | Otagowano , , | Skomentuj

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza ?

Najprostszą formą sporządzenia testamentu jest testament własnoręczny. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

Testament może zostać sporządzony również u notariusza. Testament w formie aktu notarialnego jest sporządzony szczególnie starannie, tak, aby po jego otwarciu i ogłoszeniu nie budził wątpliwości ani co do rzeczywistej woli testatora, okoliczności jego sporządzenia, ani co do swej postaci jako dokumentu urzędowego i jego treści.

Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego nie jest skomplikowane. Osoba, która chce sporządzić testament notarialny powinna pojawić się u notariusza wyłącznie z dokumentem tożsamości (dowodem osobistym lub paszportem) i danymi osób, które chce powołać do dziedziczenia. Warto ustalić następujące dane spadkobierców: imiona i nazwisko, imiona ich rodziców, datę i miejsce urodzenia.

Warto się zastanowić nad sporządzeniem testamentu u notariusza, szczególnie w przypadku, gdy chcemy zadysponować majątkiem o większej wartości lub gdy w testamencie  chcemy obciążyć spadkobiercę obowiązkiem spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej osoby (zapis) lub obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania (polecenie).

Stosownie do art. 86 ustawy Prawo o notariacie notariuszowi nie wolno sporządzić testamentu, jeśli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych. Osoba sporządzająca testament powinna dokonać rozrządzeń przemyślanych i rozważnych. Notariusz powinien utrudnić sporządzenie testamentu pod naciskiem innych osób. W tym celu – przed odczytaniem i podpisaniem testamentu – notariusz ustala jaka jest wola testatora.

Ustawodawca nadał testamentowi notarialnemu cechę dokumentu urzędowego, dzięki temu unieważnienie testamentu notarialnego jest znacznie utrudnione.

Oryginał testamentu przechowywany jest przez 10 lat w kancelarii notarialnej. Po upływie tego okresu notariusz przekazuje oryginał testamentu na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Testator otrzymuje tzw. wypis aktu notarialnego. Taki dokument ma moc prawną oryginału. Testator oraz wskazane przez niego osoby mogą otrzymać dowolną ilość egzemplarzy testamentu.

Opublikowano prawo spadkowe | Otagowano , , | Skomentuj

III grupa podatkowa – umowa o opiekę z podpisem notarialnie poświadczonym – zwolnienie

Nabycie spadku po 2007 roku przez najbliższą rodzinę zwolnione jest z podatku od spadków i darowizn. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Urząd skarbowy bierze pod uwagę stopień pokrewieństwa, nie ma wówczas znaczenia wartość odziedziczonego spadku.

W przypadku dziedziczenia po osobach niespokrewnionych ze spadkodawcą pojawia się obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Stawki podatku uzależnione są od wartości nabywanego mienia i mogą wynosić od około 12% do około 20% wartości odziedziczonego spadku.
Podatku od spadków i darowizn nie będą płaciły osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały między innymi opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

05 lipca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny (P 36/10) rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie dotyczące wymogów formalnych przy zawieraniu przez spadkobierców zaliczanych do III grupy podatkowej umowy o opiekę.

Podpisanie umowy o opiekę umożliwia zwolnienie spadkobierców należących do III grupy podatkowej z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Od 01 stycznia 2007 roku skuteczność tej umowy uzależniona jest od poświadczenia podpisów przez notariusza.

Przed wejściem w życie ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 222, poz. 1629) podstawą do zwolnienia była umowa zawarta przed organem gminy.

A zatem do dnia 31 grudnia 2006 r dla ważności umowy o opiekę nie istniał obowiązek zawarcia pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, gdyż dopiero z dniem 01 stycznia 2007 r. ustawodawca zmienił art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) w sposób następujący :

” 3) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu .. (…)”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 222, poz. 1629) w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w zakresie, w jakim nie uwzględnia ulgi podatkowej osoby zaliczanej do III grupy podatkowej, która do 31 grudnia 2006 r. sprawowała opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu nabyła w drodze spadku prawa wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy z 28 lipca 1983 r., jest niezgodny z zasadą ochrony interesów w toku wynikającą z art. 2 Konstytucji RP.

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w pozostałym zakresie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.

źródło: www.trybunal.gov.pl

Opublikowano podatek od spadków i darowizn | Otagowano , , , , | Skomentuj

PKD

Niektóre przedmioty działalności zarezerwowane są wyłącznie dla spółek akcyjnych. Dotyczy to prawie całego Działu 64. Dział ten obejmuje działalność związaną z pozyskiwaniem i redystrybucją środków finansowych innych niż fundusze ubezpieczeniowe, emerytalne, rentowe lub obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą prowadzić działalność obejmującą np. podklasę 64.99.Z (pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych).
Podobnie sytuacja wygląda z Działem 65 (ubezpieczenia, reasekuracja oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego) i Działem 66 (działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne).

Ze względu na charakter działalności z zakresu działalności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wyłącza się również działalność opisaną w Dziale 97 (gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników) i Dziale 98 (gospodarstwa domowe produkujące wyroby).

Opublikowano umowy spółek | Otagowano , , , , , | 1 komentarz

Pierwszy wpis!

Witam na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje umieszczone na stronie ułatwią pracę w Kancelariach Notarialnych. Bardzo praktyczny kalkulator i łatwa do wydrukowania lista dokumentów pozwolą na szybkie i profesjonalne udzielenie informacji.

Opublikowano Uncategorized | Skomentuj