Notarialny Rejestr Testamentów

Od dnia 05 października 2011 roku zostanie uruchomiony Notarialny Rejestr Testamentów. Przedmiotem rejestracji będzie testament sporządzony w formie aktu notarialnego oraz testament własnoręczny, jeżeli jest przechowywany przez notariusza. W praktyce najczęściej pojawiać się będą testamenty w formie aktu notarialnego. Testamenty własnoręczne rzadko składane są w kancelariach notarialnych na przechowanie.

Notariusz rejestruje testament wyłącznie na wniosek testatora. Wniosek taki powinien zostać złożony w następujący sposób:
- bezpośrednio w testamencie notarialnym,
- w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie,
- w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny, dotychczas niezarejestrowany lub testament własnoręczny, przechowywany już przez notariusza, który ma go zarejestrować.

Notarialny Rejestr Testamentów umożliwi uzyskanie informacji o zarejestrowanych w Rejestrze testamentach określonego testatora lub o braku takich testamentów. Informacje takie będzie można otrzymać wyłącznie za pośrednictwem notariusza. Każdy, kto przedstawi notariuszowi odpis aktu zgonu lub inny dokument, z którego wynika, że testator nie żyje, a także testator za swojego życia może wystąpić o uzyskanie informacji o zarejestrowanym testamencie Z przebiegu czynności dokonanych w związku z poszukiwaniem informacji notariusz sporządza protokół, o którym mowa w art. 104 §3 Prawa o notariacie.

Notarialny Rejestr Testamentów nie jest dostępny dla wszystkich obywateli. Wpis w Rejestrze pozostanie niejawny za życia testatora. Dostęp do Notarialnego Rejestru Testamentów mają jedynie notariusze, którzy przy dokonywaniu wpisów w tym Rejestrze i uzyskiwaniu zamieszczonych w nim informacji posługują się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podatek od spadków i darowizn i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>