Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza ?

Najprostszą formą sporządzenia testamentu jest testament własnoręczny. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

Testament może zostać sporządzony również u notariusza. Testament w formie aktu notarialnego jest sporządzony szczególnie starannie, tak, aby po jego otwarciu i ogłoszeniu nie budził wątpliwości ani co do rzeczywistej woli testatora, okoliczności jego sporządzenia, ani co do swej postaci jako dokumentu urzędowego i jego treści.

Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego nie jest skomplikowane. Osoba, która chce sporządzić testament notarialny powinna pojawić się u notariusza wyłącznie z dokumentem tożsamości (dowodem osobistym lub paszportem) i danymi osób, które chce powołać do dziedziczenia. Warto ustalić następujące dane spadkobierców: imiona i nazwisko, imiona ich rodziców, datę i miejsce urodzenia.

Warto się zastanowić nad sporządzeniem testamentu u notariusza, szczególnie w przypadku, gdy chcemy zadysponować majątkiem o większej wartości lub gdy w testamencie  chcemy obciążyć spadkobiercę obowiązkiem spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej osoby (zapis) lub obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania (polecenie).

Stosownie do art. 86 ustawy Prawo o notariacie notariuszowi nie wolno sporządzić testamentu, jeśli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych. Osoba sporządzająca testament powinna dokonać rozrządzeń przemyślanych i rozważnych. Notariusz powinien utrudnić sporządzenie testamentu pod naciskiem innych osób. W tym celu – przed odczytaniem i podpisaniem testamentu – notariusz ustala jaka jest wola testatora.

Ustawodawca nadał testamentowi notarialnemu cechę dokumentu urzędowego, dzięki temu unieważnienie testamentu notarialnego jest znacznie utrudnione.

Oryginał testamentu przechowywany jest przez 10 lat w kancelarii notarialnej. Po upływie tego okresu notariusz przekazuje oryginał testamentu na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Testator otrzymuje tzw. wypis aktu notarialnego. Taki dokument ma moc prawną oryginału. Testator oraz wskazane przez niego osoby mogą otrzymać dowolną ilość egzemplarzy testamentu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii prawo spadkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>